Colminey

Get email notifications on new posts:

השקעה בהלוואות: מבוא והיסטוריה קצרה
18/04/2019
השקעה בהלוואות: מבוא והיסטוריה קצרה
מה הם אתרים למימון הלוואות - וכיצד הם השתנו בשנים האחרונות

הדור הראשון

הלוואות חברתיות מאפשרות לאנשים פרטיים לממן הלוואות תמורת ריבית. ההלוואות יכולות להיות אישיות (P2P – Peer to Peer) או עסקיות (P2B – Peer to Business). הקונספט הגיע לישראל רק בשנים האחרונות, אבל הומצא כבר בשנת 2005 על ידי הפלטפורמה הבריטית Zopa. ב-2006 נפתחו בארה”ב LendingClub ו-Prosper, וב-2007 נפתח באסטוניה האתר Bondora, שהפך לפופולארי באירופה כולה. בעקבות אלה באו עשרות אתרים במדינות נוספות.

הדור הראשון של אתרי הלוואות הצליח, אבל היו בו חסרונות מובנים למלווים. רבים מהאתרים גבו עמלות השקעה, ומעטים מהם סיפקו הגנה כלשהי במקרה בו לווה לא החזיר את ההלוואה. המשמעות היא שמשקיעים נאלצו להעריך את רמת הסיכון בכל הלוואה, ולחסר עמלות וחובות אבודים משורת התשואה שלהם, דבר שהקשה על חישוב התשואה המדויקת.

לצערי, אתרי ההלוואות הישראלים לא שונים בהרבה מאתרי הדור הישן בחו”ל. הם גובים עמלה ממשקיעים. חלקם מספקים הגנה מפני הפסדים, אבל היא נוטה להיות מסובכת וחלקית. בלנדר מציע קרן הגנה שמפצה מלווים בעזרת כסף שהם עצמם הפקידו. טריא מפצה רק מלווים שהכסף שלהם לא פוזר על פני מספיק הלוואות. האתרים הללו עדיין מספקים תשואה חיובית למי שמקפיד על פיזור רחב, אבל קשה לאמוד אותה במדויק, כי הלוואות במצב אי-פירעון (default) נכללות במאזן של המלווים במשך שנים.

הדור החדש

בעשר השנים האחרונות החלו לצוץ אתרי הלוואות מסוג חדש. הראשון בינהם היה Twino, שהוקם בלטביה ב-2009. התחזקות תעשיית הפינטק (Financial Technology) הביאה עמה “בום” של אתרים כאלה, רבים מהם מבוססים במדינות הבלטיות (אסטוניה, לטביה וליטא), שהפכו למעצמה אזורית בתחום הפינטק בכלל וההלוואות בפרט.

אתרי הדור החדש לא מאופיינים בשנת הקמתם, אלא במנטליות שונה מאתרי הדור הישן. הם מציעים תנאים ידידותיים יותר למלווים, מספקים הגנה במקרה שהלוואה לא מוחזרת בזמן, ובדרך כלל לא גובים עמלת השקעה. הם מציגים גישה פשוטה יותר להשקעה בהלוואות: What you see is what you get. אין צורך להעריך סיכון של כל הלוואה בנפרד, ולחשב עמלות וחובות אבודים. אם כתוב “12% תשואה שנתית”, זה בדיוק מה שיתווסף לחשבונכם במהלך השנה.

כמובן, זה לא אומר שאין בהם סיכון, אבל לכך נגיע בפוסט הבא. לפני כן אסקור שינוי משמעותי נוסף מהשנים האחרונות: הופעת סוג חדש לגמרי של אתרי הלוואות.

לא רק הלוואות ישירות בין אנשים

מה עם לווים שלא פונים לאתר הלוואות חברתיות, אלא לוקחים הלוואה חוץ-בנקאית אחרת? מסתבר שבמדינות רבות בעולם, גופי אשראי קטנים הם חלק מוכר בנוף. יש להם אתרי אינטרנט, אפליקציות, סניפים פיזיים, חלקם אפילו חברות בורסאיות. ולעיתים החברות הללו זקוקות למימון נוסף כדי להעניק הלוואות נוספות.

לשם כך קמו פלטפורמות שמקשרות בין משקיעים כמונו, ובין חברות אשראי. החברות הללו מפרסמות בפלטפורמה הלוואות שכבר העניקו ללקוחותיהן, ומציעות למשקיעים לרכוש את הזכות על חלק מהחוב. כך הן מגייסות כסף שמאפשר להן להעניק הלוואות נוספות, והמשקיעים הופכים לשותפים ברווח מההלוואות. זה נקרא Loan Refinancing Marketplace – פלטפורמה למימון מחדש של הלוואות.

מבחינה טכנית אתרים כאלה קרובים יותר להשקעה באג”ח חברות מאשר לאתרי הלוואות ישירים, אבל כיוון שהם מציעים חווית שימוש ומקור הכנסה דומים, מקובל להתייחס לשני סוגי הפלטפורמות כאותה קטגוריית השקעה. להבא אשתמש במונח “פלטפורמות למימון הלוואות” כשארצה להתייחס לשני סוגי הפלטפורמות ביחד.

תעשייה צומחת

יש שתי נקודות חשיבות להופעתן של פלטפורמות מהסוג החדש. ראשית, חברות אשראי מחזיקות בהון עצמי, שמאפשר להן לפצות משקיעים במידה ולווה לא החזיר הלוואה. בזכותן הפרקטיקה הזו הפכה למקובלת באתרים אירופאיים רבים. שנית, פלטפורמה יחידה יכולה להציע הלוואות ממגוון חברות אשראי, גדולות וקטנות, שפועלות בכל העולם, וכך לספק למשקיעים רמת פיזור שוברת-שיאים.

הדוגמה המתבקשת היא אתר Mintos, שהוקם בלטביה ב-2014 והפך מאז לפלטפורמת מימון ההלוואות הגדולה ביבשת אירופה ובין הגדולות בעולם. בעזרת מינטוס מומנו-מחדש הלוואות בשווי מעל 2 מליארד יורו, של עשרות חברות אשראי מכל קצות העולם. זו פלטפורמה מובילת-שוק ומתוות-דרך – ולאחרונה היא הגישה בקשה לרישיון בנקאות.

ניתן ללמוד מכך על הכיוון בו מתקדמת תעשיית מימון ההלוואות. היא כאן כדי להישאר, היא הופכת מאפיק השקעה נישתי למיינסטרים, היא מתחברת למהפכת הבנקאות הדיגיטלית שמתרחשת בימים אלה – והיא רק צוברת תאוצה.

תמיד יש “אבל”…

בפוסט הבא אסקור את היתרונות של השקעה בהלוואות, אבל גם את הסכנות עמן מתמודדים המשקיעים – והפלטפורמות עצמן. מוזמנים להירשם לעדכונים!

Facebook Comments:

Leave a Reply

Your email address will not be published.