Colminey

Get email notifications on new posts:

Loading
סקירת אתרי הלוואות – יוני 2019
07/07/2019
סקירת אתרי הלוואות – יוני 2019
מתקרב לסגירת חשבון עם בלנדר ומיטב דש, מעדכן על טריא - ומזמין אתכם לקרוא גם על השקעותי בחו"ל

סליחה על העיכוב בפרסום הסקירה החודשית – זו תקופה עמוסה, ואני לא מספיק להכין דוח מפורט בשתי שפות. לכן אסתפק בסקירה מקוצרת בעברית על האתרים הישראליים, ואז אפנה אתכם לסקירה מורחבת באנגלית על האתרים בחו”ל.

התפלגות ההשקעות וההכנסות שלי

(לחצו להגדלה בסמארטפון)

בלנדר ומיטב דש הלוואות

בשנה שעברה מכרתי את כל ההלוואות הפעילות שלי בשני האתרים האלה, לאחר שהתאכזבתי מהתשואות, מאחוז ההלוואות המאחרות או מזמינות ההלוואות החדשות. מאז נשארתי עם סכום קטן בשני האתרים שתקוע בהלוואות מאחרות. אני מזכיר אותם החודש כי בקרוב אקבל סוף סוף את שארית הזיכוי (נותרו 12.5 ש”ח) מקרן ההגנה של בלנדר, ואוכל לסגור את הפוזיציה שם.

סיכום השקעותי בבלנדר (לחצו להגדלה)

כפי שאתם רואים, נזקקתי לחלק גדול מההפקדות שלי לקרן הביטחון כדי לפצות על הסכומים בהלוואות חדלות-פירעון. עד היום אני לא מבין את ההיגיון בכך שכסף שאני עצמי הפקדתי לקרן נחשב לפיצוי על כסף אחר שהשקעתי ולא חזר אלי. מרגיז במיוחד שההחזרים הגיעו אלי טיפין-טיפין לאורך יותר משנה. למרות הטעם החמצמץ, אני שמח שיצאתי ברווח קטן (על השקעה מקורית של כ-70,000 ש”ח), ובתחילת אוגוסט אוכל להיפרד מבלנדר.

במיטב דש הלוואות תמונת המצב עגומה יותר. מתוך השקעה התחלתית של כ-30,000 ש”ח, הצלחתי למשוך עד היום רק 29,146 ש”ח; 24 ש”ח זמינים בחשבון ו-540 ש”ח תקועים בהלוואות בחדלות פירעון, והשאר הלך על מסים, עמלות וחובות אבודים.

שאריות התיק שלי במיטב דש הלוואות (לחצו להגדלה)

אחת ההלוואות בחדלות פרעון נגבית בהדרגה, אבל כמעט ולא נותרה בי תקווה להחזיר את כל הסכום. בסופו של דבר זו הייתה השקעה כושלת – אם כי ההפסדים לא מתקרבים לסכומים שהפסדתי על טעויות בבורסה.

טריא

כעת אתם מבינים למה טריא היא הפלטפורמה הישראלית היחידה שאני ממשיך להשקיע בה. הריביות הנמוכות בהשוואה לשני המתחרים משקפות כנראה הלוואות בסיכון נמוך יותר, ורובן מוחזרות בזמן. הם מאפשרים הנזלה על ידי העברת הלוואות למשקיעים אחרים ללא עמלה, דבר שהיה חוסר לי מאות שקלים בבלנדר ובמיטב דש הלוואות. ובזכות הסדר עם מס הכנסה, טריא מנכים מס אחרי ניכוי עמלת הפלטפורמה, מה שחוסך עוד סכום קטן למשקיעים. בכל זאת, אסור לשכוח את הכסף שתקוע בהלוואות בחדלות פרעון, בלי התקדמות מרשימה בגבייה.

התיק הנוכחי שלי בטריא (לחצו להגדלה)

אחרי השקעה התחלתית של כ-140,000 ש”ח שרובם נמשכו בשנה שעברה, נותרתי בסך הכל עם רווח מכובד מהפלטפורמה. התשואה לחודש זה היא 129 ש”ח, שמקבילה לתשואה משונתת של 4.73% נטו (אחרי מסים). כמובן שאין מה להשוות לאתרים האירופיים, וחבל לי על הסכום הפנוי שיושב וממתין להלוואות חדשות.

טעימה מאירופה: כנס השקעות P2P

בחודש יוני התקיים בעיר ריגה שבלטביה כנס בנושא השקעות P2P. לכאורה הכנס היה כלל-אירופי, ואכן הגיעו משקיעים ובלוגרים ממגוון מדינות, אבל הפלטפורמות שהשתתפו היו כולן מהמדינות הבלטיות. זה סימן נוסף לכך שהפלטפורמות הבלטיות פונות לשאר העולם, בניגוד לפלטפורמות אחרות באירופה שמרוכזות בקהל היעד המקומי שלהן.

תמונות מהכנס. מקור: P2Pconference.com

כל מי שהיה שם מספר שהכנס התנהל באווירה מצוינת: פלטפורמות ההשקעה הקשיבו לביקורת גולשים ושוחחו בינהן על שיתופי פעולה אפשריים, ובסך הכל התעשיה התחזקה. נחמד לראות שאפיק ההשקעה הזה זוכה להכרה ולכנס משלו.

פחות שימח אותי שההכרה מגיעה ברובה מתוך התעשייה: בכנס נאמו בעיקר נציגי הפלטפורמות (שהם לא בדיוק אובייקטיביים) ומשקיעים\בלוגרים שמתעניינים במיוחד באתרי הלוואות (גם הם קצת מוטים לטובת התעשייה הזו). הייתי רוצה לראות ברשימת המרצים מומחי כלכלה אובייקטיביים, ורגולטורים שידברו על הסיכונים והחוקים החדשים בתחום.

המשך קריאה

למתעניינים בהשקעותי באירופה, הנה סקירה מורחבת באנגלית.

כשאמצא זמן, אני מתכוון לפתוח בפרויקט כתיבה שנועד לעודד פלטפורמות בחו”ל לשפר את השקיפות ולצמצם את הסיכון למשקיעים. המשיכו לעקוב 🙂


מאמר זה לא נועד להוות ייעוץ השקעות. אני רק משקיע מן המניין שחולק את רשמיו ומחשבותיו.

Facebook Comments:

Blog Comments (11):

Leave a Reply

Your email address will not be published.