Colminey

Get email notifications on new posts:

Loading
סקירת אתרי הלוואות – אפריל 2019
03/05/2019
סקירת אתרי הלוואות – אפריל 2019
סקירה חודשית של השקעותי באתרי הלוואות, וחדשות עדכניות מכל אתר

ברוכים הבאים לסקירה החודשית הראשונה שלי בעברית! עדכונים חודשיים כאלה מקובלים בבלוגים בחו”ל, ונועדו לשתף בין משקיעים את התשואות של כל אתר ולחלוק “חוויות מהשטח” (למשל, איפה יש הלוואות זמינות).

בנוסף לאתרי ההלוואות שאספר עליהם כאן, יש לי גם סכום קטן שתקוע בהלוואות חדלות פירעון בבלנדר ,ובמיטב דש הלוואות, אחרי שמשכתי משם את שאר הכסף. לצד השקעה בהלוואות יש לי גם מניות בישראל והשקעה בקרן גידור בחו”ל (הנה סקירה באנגלית למי שמתעניין).

פיזור ותשואה

הטבלה הבאה מראה את התפלגות התיק שלי בין אתרי הלוואות, הרווח מכל אתר, וחישוב של התשואה המשונתת. תשואה משונתת היא הערכה של הרווח השנתי הצפוי במידה ושיעור התשואה לאורך כל השנה יהיה כמו בתקופת הזמן שנמדדה. למשל, אם במשך חודש התיק צמח ב-1%, התשואה הצפויה ל-12 חודשים היא 12%. למען הדיוק אני מחשב לפי ימים ולא חודשים, ומחסיר סכומים שהפקדתי או משכתי במהלך החודש, כדי שלא ייחשבו לחלק מהתשואה.

(הקליקו על התמונה כדי להגדיל בסמארטפון)

טריא

החודש עזרתי לקרוב משפחה לפתוח תיק בטריא. הפקדנו 100,000 ש”ח בשני מחזורים, בחרנו בפרופיל האוטומטי (פיזור מקסימלי), ואחרי כל הפקדה לקח כשבועיים עד שרוב הכסף הושקע. כ-2700 ש”ח לא הושקעו גם אחרי 3 שבועות, כך שיש מחסור מסוים בהלוואות שגורם לכך שחלק מהכסף יושב בחשבון ולא מניב תשואה, אבל הבעיה פחות חמורה משחששתי. בסך הכל התיק פוזר בינתיים בין 448 הלוואות עם ריבית משוקללת של 5.59%.

גם התיק הוותיק שלי מושקע בפרופיל אוטומטי. הריבית המשוקללת היא 6.45%, והתשואה המשונתת על סמך החודש האחרון הייתה כ-5%. אין מה להשוות לאתרים בחו”ל, אבל זה מספר חביב בהתחשב בכך שהתשואה בטריא היא נטו – אחרי מס. מצד שני, הסכום בחשבון כולל כסף שתקוע בהלוואות בחדלות-פירעון, שעשוי לא להיות מוחזר אלי לעולם.

Mintos

כיוון שמינטוס מחזיק בנתח הגדול ביותר בתיק שלי, אוסיף תרשים פאי שמראה כיצד חילקתי את הכסף בין חברות האשראי השונות שמציעות הלוואות באתר:

היקף ההלוואות במינטוס שבר החודש שיאים חדשים עם מעל 500,000 הלוואות זמינות להשקעה, והביקוש לכספי משקיעים דוחף כלפי מעלה את הריביות המוצעות. הצלחתי להעלות את הריבית הממוצעת בתיק שלי ל-12.18% ובמקביל להוסיף חברות אשראי בטוחות יחסית, כמו EBV Finance שמציעה פקטורינג של חשבוניות (בדומה ל-CreditPlace הישראלית, אבל עם ריבית כפולה…). כך שאני מרוצה במיוחד מההשקעה במינטוס החודש.

מצד שני, ככל שחגיגת הריביות נמשכת, ברור יותר שהיא לא תוכל להימשך לנצח. במקרה הטוב השוק יוכיח את היציבות שלו מספיק כדי למשוך כספים מוסדיים, שיגרמו להפחתת הריביות אבל כנראה יעודדו רגולציה עצמית (אתיקה של הלוואות הוגנות). אם זה לא יקרה, החוב האישי יצמח לרמה שתאלץ ממשלות נוספות בעולם להגביל הלוואות באופן נוקשה יותר. במקרה הגרוע ביותר ההגבלות יגיעו מאוחר מדי, אחרי שהבועה תתנפץ.

בדיוק משום כך שמחתי לקרוא את החדשות על שיתוף הפעולה בין קרן ההשקעות של האיחוד האירופי ובין חברת Capitalia, שמעניקה הלוואות עסקיות ומממנת אותן במינטוס. צעדים מסוג זה מוסיפים יציבות לשוק ומאפשרים לנו להמשיך להרוויח מהלוואות בלי להפר את איזון החוב בעולם.

רוצים להצטרף למינטוס? קישור ההרשמה הזה יעניק לכם בונוס על השקעות שתבצעו בשבועיים הראשונים באתר. גם אני אקבל בונוס.

Grupeer

לראשונה מאז נרשמתי לאתר, אחת ההלוואות שלי (מתוך 51) נכנסה לפיגור. זה דווקא משמח אותי, כי עד כה הביצועים נראו מושלמים מדי, עד שכמעט התחלתי לחשוד. בכל אופן אין חשש מהפסד, כיוון שההלוואה מוגנת מפני חדלות פרעון על ידי חברת האשראי.

מלבד זה, גרופיר רק הולך ומשתבח: החודש נוספו חברות אשראי חדשות ופרויקטי נדל”ן חדשים שמציעים גם הם הגנה מלאה מפני חדלות פרעון. אני חוזה עתיד גדול לפלטפורמה הזו.

פרויקט פיתוח נדל”ן: מבנה מסחרי בבלארוס. מקור התמונה: Grupeer
חברת אשראי חדשה: Bosak Bank מציעה הזדמנויות פיננסיות לשכבות החלשות בניגריה, ובנוסף תורמת לקהילה. כאן בתמונה הם תמכו בבית ספר. מקור: Bosak Bank
אם תחליטו להצטרף לגרופיר, אעריך זאת מאוד אם תשתמשו בלינק ההרשמה שלי. אני אקבל על כך בונוס. לצערי לא מוצע כרגע בונוס למוזמנים.

Envestio

אנווסטיו מציע הלוואות לפרויקטים עסקיים, עם הגנה חלקית מפני חדלות פירעון. החודש פורסמו כמה פרויקטים, רובם של לקוחות חוזרים שלוקחים כל פעם הלוואה לפרויקט חדש. רוב ההלוואות מגיעות למימון מלא בתוך פחות משעה מרגע שפורסמו, כך שצריך להחזיק כסף זמין באתר ולהשקיעו ברגע שפרויקט מתפרסם, אחרת הוא יישב בחשבון ויעלה אבק.

התיק שלי באנווסטיו מתפקד כצפוי, אבל הייתי רוצה לראות את האתר הזה מתפתח ומציע מגוון רחב יותר של הלוואות. הם רמזו ששיתוף פעולה חדש עם בנק בלטביה יוביל להזדמנויות חדשות, ואני בהחלט מצפה לזה. בינתיים מדובר בפלטפורמה צדדית נחמדה עם תשואות גבוהות.

מתעניינים באנווסטיו? קישור ההרשמה הזה יעניק לכם בונוס מיידי על ההפקדה הראשונה, ובונוס נוסף על כסף שתשקיעו בחודשים הראשונים. גם אני אקבל בונוס.

Crowdestate (ואתרי הלוואות נדל”ן באופן כללי)

הצטרפתי ל-Crowdestate באוגוסט האחרון כדי לגוון את התיק שלי מהלוואות אישיות בסיכון גבוה, להלוואות שמרניות יותר לנדל”ן ולעסקים. עד כה נראה שכל הפרויקטים שהשקעתי בהם מתקדמים כראוי, (למרות שקשה לדעת כשחלק מהפרויקטים לא משלמים ריבית חודשית, אלא רק בסיומם).

הנחת אבן הפינה לפרויקט Aurora Nova. מקור התמונה: Crowdestate

לצערי נעשיתי סקפטי יותר לגבי פלטפורמות כאלה מאז שקראתי ביקורות על הפלטפורמה הבריטית Lendy (לא לבלבל עם הפלטפורמה הלטבית Lenndy). בהתחלה נראה שהעניינים שם מתנהלים כסדרם, אבל בהדרגה עוד ועוד פרויקטים הגיעו לחדלות פירעון. החלק המדאיג באמת הוא שהערכות השווי של הנכסים התבררו כאופטימיות, ומשקיעים הפסידו כסף כשהנכסים נמכרו מתחת לשווי ההלוואות.

יש כמה סיבות לדאגה שלי לגבי אתרי נדל”ן באפן ספציפי:

1. הם אמורים להוות אלטרנטיבה בטוחה יותר לעומת הלוואות אישיות…

2. אם הערכות השווי אינן אמינות, כל המערכת פגומה.

3. הלוואות כאלה נוטות להיות מוחזרות רק עם השלמת הפרויקט, כך שלאורך חיי ההלוואה לא תמיד ניתן לדעת מה מצבה.

כמובן שמקרה אחד לא מעיד בהכרח על השוק (בעיקר כשמדובר בבריטניה, ששוק הנדל”ן שלה נחלש לקראת ברקזיט), אבל הוא כן מדגים את הסיכונים האפשריים.

אני מושקע במדינות הבלטיות, והייתי שמח מאוד אם אתרי הנדל”ן הדומים שם (Crowdestate, BulkEstate, EstateGuru) היו מתאחדים לפלטפורמה אחת גדולה ויציבה יותר. עודף-פיצול הוא בעייתי בשוק רווי.

Fast Invest

אתר הלוואות שנועד להיות כמה שיותר אוטומטי ונטול-התעסקות, אבל סובל מחוסר-שקיפות וגישה של “סמוך עלי, יהיה בסדר”. השקעתי שם לפני כמה חודשים כשראיתי ריביות גבוהות ופוטנציאל, אבל מאז הריביות ירדו, ואני לא מרוצה מהגישה העסקית שלהם. כשאפשר למצוא תשואה דומה באתרים שקופים יותר, אז אני לא רואה סיבה מיוחדת להשקיע דווקא ב-Fast Invest.

התחלתי למשוך כספים; אולי אפסיק למשוך כשהם יחשפו סוף סוף את שמות חברות האשראי שהם עובדים עמן, כפי שהבטיחו לעשות בחודשים הקרובים.

Lenndy

אחרון ולא חביב בכלל: רוב תיק ההשקעות שלי באתר הלטבי Lenndy נמצא בהלוואות מאחרות. כל ההלוואות מוגנות מפני חדלות פירעון, כך שאין חשש מיידי לכסף, אבל תשואת התיק נמוכה. אני בעיקר לא מבין את חברות האשראי שם, אשר חיות בשלום עם אחוז מטורף של הלוואות מאחרות. התחלתי למשוך כסף מתוך תקווה שהמצב לא יידרדר עוד יותר.

מצב ההשקעות המזעזע והחריג שלי ב-Lenndy. לרקורד צריך לציין ש-10 הלוואות שולמו יום אחרי שלקחתי את צילום המסך הזה.

עד כאן לחודש זה

הפוסט הבא שלי בעברית יעסוק כנראה בטרמינולוגיה של עולם ההלוואות, במסגרת סדרת המבוא. המשיכו לעקוב 🙂


מאמר זה לא נועד להוות ייעוץ השקעות. אני רק משקיע מן המניין שחולק את רשמיו ומחשבותיו.

Facebook Comments:

Blog Comments (16):

Leave a Reply

Your email address will not be published.