Colminey

Get email notifications on new posts:

Loading
סקירת אתרי הלוואות – מאי 2019
03/06/2019
סקירת אתרי הלוואות – מאי 2019
סקירה חודשית של השקעותי באתרי הלוואות בארץ ובחו"ל, וחדשות עדכניות מכל אתר

אני נאלץ לפתוח את העדכון החודשי עם קריסת הפלטפורמה הבריטית Lendy, שהציעה הלוואות נדל”ן. טרם החלטתי אם לפרסם פוסט נפרד ולשתף את המחשבות שלי בנושא, או להניח לאחרים לדבר (זה נושא פופולרי בבלוגים בחו”ל). בינתיים רק אומר שזה חודש מצער ומדאיג ומלווים – אבל אני לא רואה סימני אזהרה מיידיים בפלטפורמות שאזכיר כאן.

תוכן עניינים

התפלגות ותשואה

(לחצו להגדלה בסמארטפון)

טריא (אתר ההלוואות הגדול בישראל)

החודש השתדלתי לוודא שנית את יציבות הפלטפורמות שאני מושקע בהן. בין השאר דיברתי עם טריא לגבי המחסור בשקיפות לגבי סטטוס ההלוואות, נפח הפעילות, והביצועים הכספיים של החברה (שלושה נושאים שתרמו לקריסתה של Lendy).

לגבי סטטוס ההלוואות, הפנו אותי לטבלה שמציגה אומדן של חוב אבוד לפי נתוני השנתיים הקודמות. זה אומדן חשוב, אבל ספקולטיבי מעט. הייתי מציג אותו לצד נתון עכשווי של אחוז ההלוואות באיחור ובגבייה, שמנסיוני הוא גבוה ממה שמרמזת הטבלה (אבל עדיין נמוך יחסית לפלטפורמות אחרות). לגבי היקף הפעילות: בסה”כ מומנו עד כה הלוואות בשווי 2 מליארד ש”ח, סכום מדהים בהשוואה לחלק מהפלטפורמות הקטנות באירופה. הם לא משתפים את היקף ההלוואות החודשי וגודל תיק ההשקעות הנוכחי.

לגבי ביצועי החברה קיבלתי תשובה גנרית: בתור חברה פרטית הם לא מחויבים בפרסום דוחות כספיים. אני יודע זאת כמובן, אבל בחו”ל נהוג לפרסם דוחות גם כשלא צריך, למען השקיפות והאמינות. אולי אם משקיעים נוספים ינדנדו בנושא, הפלטפורמות הישראליות יאמצו את הטרנד?

טריא חתמו את התגובה בנימה חיובית והוסיפו חדשות חביבות: “אנחנו מקבלים את הערותיך ואת רעיונותיך, ולוקחים זאת לתשומת ליבנו. אנו תמיד בוחנים את עצמנו ונמשיך לפתח את עניין השקיפות. כמו לדוגמה עם האזור האישי החדש, המפורט והברור יותר שעתיד לעמוד לרשות המשקיעים ממש בזמן הקרוב.”

Mintos (ביקורת מלאה)

התפלגות ההשקעות שלי בין חברות האשראי בתוך מינטוס

לאחר שנפח ההלוואות הזמינות למימון הגיע לשיא של 400,000, כעת הוא חוזר בהדרגה למספרים סבירים יותר. הריביות המוצעות למשקיעים עדיין גבוהות מאוד, כך שמינטוס ממשיך להיות אטרקטיבי מתמיד ביחד לפלטפורמות מבוססות אחרות.

בעוד שאני נהנה מהרווחים, אני ממשיך גם לדאוג לגבי הריביות הגבוהות שמשלמים הלווים. לצד ההיבט המוסרי, לא ניתן להתעלם משינויי הרגולציה בעולם לכיוון של הגבלת ריביות גבוהות. החל מיולי, הריבית היומית ברוסיה תוגבל ל-1% במקום 1%, ובלטביה תיקבע ריבית שנתית מקסימלית של 25%. בינתיים, כמה מחברות האשראי במדינות הללו ממשיכות להציע במינטוס הלוואות בריבית גבוהה יותר. אני מקווה מאוד שהן מוכנות ליום שהתקנות ייכנסו לתוקף.

בנושא אחר: מינטוס השיקו תוכנית “שגרירים” חדשה למשתמשים משפיעים, והוזמנתי להשתתף! לצד בונוס מוגדל מעט עבורי ועבור אנשים שאפנה לאתר, אני אמור לקבל גם גישה מוקדמת לפיצ’רים חדשים, ועדיפות בשירות הלקוחות. בינתיים ניצלתי את הסטטוס החדש כדי לנדנד למינטוס לגבי האיחור של כמה מחברות האשראי שפועלות באתר בפרסום הדוחות הכספיים שהיו אמורים להתפרסם ב-30 באפריל. נראה מתי יענו לי.

מעוניינים להצטרף לתר מימון ההלוואות הגדול באירופה? אתם מוזמנים להשתמש ב קישור ההרשמה החדש שלי ולקבל בונוס על 30 ימי ההשקעה הראשונים. גם אני אתוגמל.

Grupeer (ביקורת קצרה)

ראשית, חזרתי ל-0% הלוואות באיחור. שנית, דיברתי עם שירות הלקוחות על הצורך להפוך את האתר לשקוף ואינפורמטיבי יותר – וקיבלתי בשורות טובות! הם מודעים לבעיה, ועובדים על הפיצ’רים הבאים, שחלקם יתווספו ממש בשבועות הקרובים:

  • אינדיקציה של הסטטוס לצד כל הלוואה – האם היא משולמת בזמן או מאחרת
  • הצגת הפיזור בין חברות אשראי שונות ובין סטטוסים שונים של הלוואות
  • עמוד נפרד לכל חברת אשראי שמציג עליה מידע נוסף ונתונים כספיים
  • רשימת חברי הצוות של גרופיר

בנוסף, גרופיר יערוך לאורך יוני שלושה מבצעי cashback (כסף שחוזר לחשבון אחרי שהושקע, ובעצם מקנה בונוס מיידי על ההשקעה):

  • 1% על השקעה בהלוואות של PlanetCash
  • 1% על השקעה בהלוואות Finsputnik Platforma (הלוואות שמציעות 13% ריבית לפני הבונוס, כאשר פינסטופניק היא החברה הלווה ולא זו שמציעה הלוואה לחברה שלישית)
  • 1% על כל סכום מעל 5000 אירו שיושקעו בפרויקט נדל”ן ספציפי (שימו לב שהשקעה של מעל 5000 אירו בהלוואה אחת היא מסוכנת)

אני מקווה שהמבצעים האלה יגבירו את זרימת המזומנים לאתר ויזרזו את המימון של כמה פרויקטי נדל”ן שמימונם מדשדש.

רוצים להצטרף לגרופיר? לצערי לא מוצע בונוס נוסף למצטרפים חדשים (מלבד הבונוסים שציינתי), אבל אעריך זאת מאוד אם תתמכו בי על ידי הרשמה מהקישור הזה.

Fast Invest (ביקורת קצרה)

יש לי הרבה ביקורת על הפלטפורמה הזו: הם מסרבים Fast Invest לקבל משקיעים ממדינות מסוימות (לישראלים אין בעיה), דבר שמעיד על בעיה רגולטורית, ויש להם עדיין פערים גדולים להשלים בנושא השקיפות. אבל יתכן שהם החלו לקחת צעדים קטעים על ידי פרסום היקף ההשקעות הפעיל (20 מליון אירו) והמצטבר (73 מליון אירו) נכון לחודש מאי.

בנוסף הם הצטרפו לחממת סטארטאפים פיננסיים בדנמרק, ולרשת המימון-החברתי האירופית – ECN. זאת בנוסף לחברות שלהם בהתאחדות הפינטק והטכנולוגיה הביטוחית בספרד. אני לא יודע איך ישפיעו השותפויות האלה על העסק, אבל לפחות הן מגדילות את החשיפה הציבורית שלו. מעניין לציין שעיקר ההלוואות של Fast Invest מגיעות מחברות אשראי בדנמרק ובספרד. הצצטרפותם לארגונים במדינות האלה מעידה שיש להם קשר הדוק עם חברות האשראי שפעילות באתר.

מלבד זה אני חייב להודות שהאתר מתפקד כמו שעון שוויצרי: הסכום שנכנס לחשבון בכל חודש תואם במדויק לציפיות. נראה שהריבית המקסימלית התקבעה על 13%, והלוואות בריבית זו היו זמינות לכל אורך החודש.

הופתעתי לקבל החודש בונוס של 10 אירו על הפניית משתמש חדש ל-Fast Invest (הסכום כלול בעמודת ההפקדות\משיכות כדי לא להיכלל בחישוב אחוז התשואה). תודה למי שהשתמש בקישור שלי 🙂

החלטתם להצטרף ל-Fast Invest למרות הבעיות? קישור ההרשמה הזה יעניק לכם €10 בונוס על השקעה של מעל €200+ שתוחזק באתר לפחות 3 חודשים. גם אני אתוגמל.

Envestio (ביקורת מלאה)

אנווסטיו ממשיך לספק לי את התשואה הגבוהה ביותר (תיכף נגיע ל-Lenndy), והחודש שמחתי לראות באתר 3 חברות חדשות שביקשו הלוואה. לצערי שאר ההלוואות עדיין נלקחו על ידי לקוחות חוזרים.

בעיני הלוואה עסקית היא אמצעי זמני שנועד לאפשר לעסק להתבסס ולקיים את עצמו, או לפחות להגיע למצב שהוא יכול לקבל הלוואה בריבית נמוכה מהבנק. באנווסטיו יש כמה חברות שלוקחות הלוואה כל כמה חודשים בריביות של 16-21% כל כמה חודשים, זה מעיד בעיני על בעיה במודל העסקי שלהם. נראה ש-אנווסטיו תלוי מדי בלווים הוותיקים האלה. אפילו האתר עצמו נותר ללא שינוי מאז שהצטרפתי באוגוסט 2018. בהשוואה לפלטפורמות שמתפתחות כל הזמן, כמו מינטוס וגרופיר, אנווסטיו מרגיש קצת תקוע במקום.

מצד שני, עם הריביות הגבוהות, ההלוואות שמשולמות בזמן, והביצועים הכספיים המרשימים של החברה, אנווסטיו ממשיך להוות “פלטפורמה צדדית” מעולה.

מתעניינים באנווסטיו? קישור ההרשמה הזה יעניק לכם בונוס מיידי על ההפקדה הראשונה באתר, ובונוס נוסף על השקעות שיבוצעו בחודשים הראשונים. גם אני אקבל בונוס.

Lenndy (ביקורת קצרה)

(פלטפורמה לטבית, לא לבלבל עם Lendy הבריטי)

מאז שנרשמתי לאתר יש לי הרבה הלוואות מאחרות, אבל חלקן הגדול שולם בחודש מאי, דבר שהקפיץ את התשואה החודשית. כיוון שחלק מהתשואה משוייך בעצם לחודש הקודם, המספר האמיתי לא מרשים כ”כ. ה-XIRR שלי מאז שנרשמתי לפלטפורמה הוא 9.08% במקום ה-12% המצופה, אבל אני מקווה שזה יעלה כשעוד הלוואות מאחרות ישולמו.

(מקור: Lenndy)

אני אמביוולנטי מאוד לגבי האתר הזה. אחוז ההלוואות המאחרות מטורף, אבל אף אחת מהן לא הגיעה לחדלות-פירעון. אם כך, ההכנסות מתעכבות אבל לא אובדות, וחברות האשראי שפרסמו את ההלוואות באתר – לא נמצאות בסכנה כפי שחששתי. ובכל זאת הייתי רוצה להבין למה ההלוואות הללו מתנהגות אחרת כ”כ מבשאר הפלטפורמות.

אם אתם חושבים להצטרף ל-Lenndy, קישור ההרשמה הזה יעניק לכם בונוס של €10 עבור ה-€100 הראשונים שתשקיעו. גם אני אקבל בונוס.

Crowdestate (פלטפורמה להלוואות נדל”ן ועסקיות)

אחד מהחזרי ההלוואה שהייתי צריך לקבל החודש שולם רק בחלקו על ידי הלווה, משום מה. לא אהבתי את זה, אז מכרתי את ההלוואה למשקיע אחר בשוק המשני.

היה מעניין לראות החודש איך משקיעים התייחסו להלוואות השונות. אלה שהוצעו בריבית גבוהה – 15-19% – מומנו במהירות רבה, בלי הרבה תשומת לב לסיכון. אלה שהוצעו בריבית המקובלת בפלטפורמות הבלטיות – 11-13% – התקשו לגייס מימון.

אני מסיק מכך שהמשקיעים מוכנים להסתכן עבור תשואה חריגה, אבל זהירים בהרבה כשהם יכולים למצוא תשואה דומה בסיכון נמוך יותר. באופן אישי, גם ההלוואות בתשואה “רגילה” שפורסמו החודש ב-Crowdestate הרגישו לי מעט מסוכנות מדי, פרויקטים ספקולטיביים בלי משכנתה. אז לא השקעתי בפרויקטים חדשים החודש.

זה הכל לחודש מאי. יתכן שביוני אצטרף לאתר נוסף להשקעות נדל”ן, המשיכו לעקוב 🙂


מאמר זה לא מהווה ייעוץ השקעות. אני משקיע מן השורה שמשתף את חוויותיו ורשמיו.

Facebook Comments:

Blog Comments (2):

Leave a Reply

Your email address will not be published.